O jumătate de secol cu ​​diabet zaharat - o realitate!

50 de ani cu diabet zaharatîn vârstă de 75 de ani, Lily Rostovite Nikiforovna Sologubova a devenit câștigătorul competiției în rândul persoanelor care suferă de boala secolului - diabet.

Recupera complet de diabet este cunoscut a fi imposibil, dar a câștigat respectul de curaj și optimismul său. În general, potrivit șefului de regionale Diabet Societatea Michael Galichaeva, Sologubova demn de Guinness Book pentru a fi capabil de a trăi 50 de ani cu diabet zaharat, o viață plină și interesantă, în ciuda faptului că viața unui diabetic - o limită solidă și în armata de auto-disciplina stricta.

- Am un regim strict - spune Lilia Nikiforovna. - Mă scol la 7.30 - primul foc. Exact o jumătate de oră ar trebui să mănânce. Deja în seara să se gândească ce ar fi: cât de mult ar trebui să fie carbohidrati pentru zahăr în sânge nu a crescut. O felie de pâine, legume, fără restricție. Dar nu este de ajuns: brânză de vaci, fructe, și una sau două, și nu la sațietate. Principalul lucru - nu va cramponati de alimente, în viață există multe alte lucruri interesante.

Al doilea principiu - insulina prescris de prescripție medicală. Nu eu nu cred miturile și experimente pe el însuși nu a pus. Este nevoie de auto-control, preparate injectabile au de 5 ori pe zi. Am făcut ca zahărul am întotdeauna 7-8.

Trăiește într-un regim strict a ajutat munca ei într-o grădiniță. Copiii sunt modul cel mai corect de viață. Mai târziu, elevii de predare, Lily Nikiforovna și a învățat: "procese pentru mod și modal în pedagogie preșcolară". Pe rolul jucat de organizarea corectă a timpului în dezvoltarea omului, cât de important este să fie armonios și să lucreze pe ei înșiși.



În al treilea rând - exercițiu. Încărcarea - în fiecare zi, indiferent de ce. Mersul pe jos, înot ... Toate acestea reduce cantitatea de zahăr din sânge.

- Am avut noroc cu medicii - spune Lilia Nikiforovna. - Ajută chirurgi, endocrinologi. ei predau "Ziua de descărcare dens, strâns aproape de durerea nu a existat nici o cameră".

Boala a venit dintr-o dată. În 25 de ani, Lily a căzut într-o comă. Diabetul a provocat o mulțime de stres, atunci când ea a murit, și ea a fost întâiul născut 2 ani, nu a putut recupera de experiență. Acum, ea are un fiu crescut, el a devenit un doctor. Trei nepoți.

- Am sarbatorit recent 75 de ani și va marca 95, pentru că mă simt bine - a spus ea. - Cel mai important lucru este cum să se ocupe de viață, care, în sine este stresant. Pensiunea Am o mică - 6,5 mii de ruble, în timp ce profesorul a lucrat timp de 40 de ani ... Dar fiecare dintre noi are o familie. bani mici - nu contează. Ele nu sunt importante în viață. Ne întâlnim cu prietenii, du-te la circ și teatru, să vină cu lucruri interesante, iar acum sunt în apartamentul meu de a dota sala de muzică. Sunt interesat de tot și nu suficient de zile pentru a trăi.

Sursa: Rossiiskaia Gazeta Rossiiskaia Gazeta

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru