Ți-e frică de diabet? Evitați lumina strălucitoare în întuneric!

Ți-e frică de diabet? Evitați lumina strălucitoare în întuneric!

Dacă lucrați pe timp de noapte și pe voința profesiei sunt acoperite de razele de lumină strălucitoare, teama de panica de diabet, sfatul meu pentru tine - scrie o cerere de calcul!

deoarece este lumina artificială puternică după apusul soarelui se poate degrada calitatea somnului, cauza hipertensiune si diabet!

Este aceste rezultate au fost obtinute de catre cercetatori de la Harvard Medical School, Boston.

Studiul a implicat 116 de persoane cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani. Timp de 5 zile înainte de a merge la culcare, au fost supuse la iradiere cu 8 ore cu lumină.

La fiecare 30-60 minute pentru a efectua analize detaliate ale plasmei, pentru a stabili modificările concentrației de melatonina - hormon produs noaptea de glanda pineală (glanda pineala) creier.

Este cunoscut faptul ca melatonina regleaza ciclul somn-veghe, precum și a tensiunii arteriale și a temperaturii corpului.

Cercetările au arătat că expunerea la lumină puternică, în comparație cu un soft, 90 minute scurtează durata producției de melatonină. În plus, lumina strălucitoare în timpul zilei și suprimă melatonina cu 50%.

Rezultatele obținute sunt cu siguranță de gândit oamenii care lucrează în industria construcțiilor, lucrătorii în schimburi, precum și tinerii de astăzi, îmi place viața de club de noapte.

oamenii de stiinta de cercetare suplimentare axat pe studiul relației dintre eliberarea de melatonina si dezvoltarea cancerului de sân la femei, precum și pentru a stabili mecanismele prin care melatonina regleaza metabolismul glucozei.

P.S. Mă întreb dacă el știa despre această informație controversată cântăreață pop Philip Kirkorov? Poate că era frică să se îmbolnăvesc cu diabet zaharat, atunci când directorul bate de Aur Gramophone Award. Conform informațiilor oficiale, cauza conflictului și agresiunea ulterioară a fost o iluminare puternică. Sau este doar o altă manifestare de îmbătrânire cântăreț șocant?

Cred că întrebările mele rămân fără răspuns. Cu toate acestea, ținând seama de caracteristicile Kirkorov profesie este ceva o dată și sunt la risc 🙂

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru