71 Ani Diabet

71 ani DiabetSusțin diabetul zaharat insulino-dependent (IDDM) 71-lea an. Când a început să folosească insulina, a fost carne de vită sau de porc, brută, deși bănuți de cost. O astfel de insulină cauzează multe alergii. medicamente speciale, astfel angioprotectors, antidiabetice orale, alte fonduri speciale și, desigur, literatura de specialitate privind diabetul nu exista. La momentul de „gestionare a diabetului zaharat“, „viața deplină cu diabet zaharat“ ar putea să nu fie rechi.Odnako astăzi în țara noastră rămâne insuficient controlat diabet zaharat. Pentru că fără o pregătire adecvată, fără controale, fără medicamente antidiabetice moderne pacientul este practic imposibil de a atinge obiectivul principal - de a normaliza de zahăr din sânge.

A trebuit să trăiesc în astfel de condiții timp de aproximativ 65 de ani, din moment ce doar câțiva ani în urmă a început să folosească „uman“ insulină, episodic pen-ul și chiar mai rar Blood Glucose Meter. Cum afectează toate aceste sănătatea mea? Este cunoscut faptul că până în prezent diabet - o boală incurabilă și progresivă. Chiar și atunci când tratamentul curent nu este întotdeauna posibil pentru a compensa carbohidrați, grăsimi, proteine, precum și alte tipuri de metabolism, cu deficiente in diabetul zaharat. Și în condiții nefavorabile este înfloritoare complicații diabetice. Atunci cand un nivel ridicat de boli profesionale progreseaza si diabetul in sine.

Prin urmare, starea mea de sănătate poate fi descrisă după cum urmează: un grup cu handicap II, diabet zaharat tip 1, severă, techeniya- labil retinopatiei diabetice- nefropatia diabetică- distală polineuropatie- infarct miocardic, boală arterială coronariană, infarct miocardic, angină pectorală, ateroscleroză arterială cerebrală gipertenziya- și inferior konechnostey- entsefalopatiya- epilepsie (forma polimorfă) - varicoasa a membrelor inferioare, insuficiență katarakta- kardii- gastrite antrale cronice, colite cronice, extrem de rezistente la atonia intestinului. A suferit mai multe operații, inclusiv eliminarea tumorilor de cancer, sepsis, peritonita ...

I este anul 74th. Deci, vă puteți aproape trăi o viață normală, chiar și la vârsta de 70 de ani, chiar și în cazul în care organismul continuă să funcționeze în cazul în care pacientul îl ajută.

fapte depășite

ALONE oferi tot corpul necesar afectat diabet, imposibilă. La urma urmei, trebuie să se facă la fiecare oră de viața de fiecare zi.

Primul fapt. Într-un spital după o altă operațiune, împreună cu antibiotice, m-au adus în klebsiellu sânge. Și, deși temperatura corpului a fost menținută stabilă timp de aproape o săptămână 39,6 ° C, m-au tratat doar pastile tetraciclină. Am stins, oprit din mancat, preparate injectabile insulină, zahăr din sânge a crescut peste 20 mmol / l.

- Ce vrei, - a spus soția doctorului - a avut o formă severă de diabet. Și se poate întâmpla, chiar mai rau.

Această declarație a înfuriat Tatiana. Ea a apelat la medic-șef adjunct al spitalului. El a ordonat imediat pentru a diagnostica si comprimate tetraciclină anula. „Otrăvirea Blood“ - diagnosticul a fost determinat în două zile. Fiica Nadia a găsit o farmacie din Moscova medicamentele necesare, și l-au dus la spital. Și sepsis a fost eliminată.

Fapt Doi. In primavara anului trecut, șeful adjunct al administrației orașului, Anna V. Babalova mă ajute în achiziționarea contorului, pentru că fără ea nu am putut normaliza de zahăr din sânge. Acest lucru sa dovedit a fi foarte în timp util. Din luna aprilie am inceput cu pneumonie, care au fost repetate pe tot parcursul verii, iar apoi au fost alăturat de bronșită purulente. Temperatura corpului a crescut la 41.2-41.3 ° C În acest zahăr din sânge a depășit 20 mmol / l. Cu toate acestea, cu contorul, biosenzori, am fost în stare să mențină în termen de 8-10 mmol glicemie / l, care a fost important pentru tratarea cu succes a inflamației pulmonare.

FAPT TREI. Cu toate acestea, în toamna târziu am început din nou complicații bronșic-pulmonare. Și am fost internat în cadrul Departamentului de Pneumologie a spitalului republican. Am fost de așteptare pentru boli de inima pulmonare, care, împreună cu diabet sever, ischemie miocardică și inima ar putea duce la viața pământească. După tratament, șeful unui pneumolog experimentat Natalia V. Antropov recomandat: „Aveți un sistem imunitar slab, și, prin urmare, vă sfătuim să efectueze un curs de tratament bronho-munalom, deși este foarte scump.“

A trebuit să merg la șeful adjunct al administrației, șef al Departamentului de Sanatate L. Golubev. Leonid Leonidovici ascultat în liniște mi, sa uitat la istoricul meu medical și, ca în liniște mi-a spus: „Cred că ar trebui să scrie în jos bronho-moon, la o rețetă redusă“

Bronho-moon, a aparut un glont magic. De atunci a trecut un an, condițiile meteorologice cele mai nefavorabile, dar nu am fost impresionat nici de ape acide sau bronșită sau pneumonie sau gripa, care, în toamna și perioadele de iarnă mi-a vizitat în mod necesar. Pah-ptiu! Nu ar cobesc!

Am descris doar trei fapt și, în esență, acestea au fost semnificativ mai mult întregul lanț de viață, la fel ca orice diabetic, cu o mare experienta.

Mai multe comentarii private și sugestii privind diabetul

Sfaturi pentru diabetici - pentru a menține în mod constant de zahăr din sânge cât mai aproape de normal.

La pacienții vârstnici, diabetul poate merge într-un labil și pentru pierderea sensibilității are loc la fluctuațiile în concentrația de glucoză în sânge. În același timp, există un risc ridicat de comă, cele mai severe complicatii ale diabetului zaharat. Prin urmare, cu pensionarii IDDM, în cazul în care nu au o lună nu mai puțin de 1000 de ruble. medicamente și cele mai ieftine biosenzori la „Satellite“ mașină (pentru a trata complicații, și de 4-5 ori pe zi, pentru a determina de zahăr din sânge), de multe ori mor „prematur“ din comă, cu toate că acestea ar putea încă mai trăiesc și să trăiască. Știu că prima mână este o complicație severă, pentru că el a suferit recent o comă profundă.

In etapele ulterioare, în cazul organelor interne și a bolilor complicatiile diabetului sigur că tratamentul lor în totalitate.

Datorită slăbirea sistemului imunitar, în special în perioada 4-lea, creșterea amenințării bolilor transmisibile, r. H. inflamație pulmonară, bronșită, gripă și t. D., care necesită, de asemenea, terapia complexă și eficientă.



Conform observațiilor mele, în anumite circumstanțe, se poate ajunge la stabilizarea și chiar de regresie a complicațiilor vasculare. în urmă cu 25 de ani sa întâmplat cu picioarele mele. O dată în luna septembrie, când în vara corpul sated cu vitamine și alte componente biologic active, fibre și minerale, am observat că starea picioarelor mele sa îmbunătățit. Poate că a fost, de asemenea, influențată de activitatea fizică în grădină și normalizarea glicemiei.

Mi se pare că creșterea calității vieții diabetici Aceasta depinde în mare măsură de gradul de cunoaștere a bolii lor. Putem spune, nivelul de cunoștințe medicale ale pacientului - medicul-șef în tratamentul eficient al diabetului zaharat. Numai o astfel de persoană poate gestiona „diabet zaharat personal“ care știe cum să facă acest lucru în situații diferite, fără a recurge la asistență medicală. La urma urmei, un diabetic este un endocrinolog cel mult o dată pe lună timp de 15-20 de minute. Tot restul timpului, adică 99%, trebuie să se bazeze în principal pe el însuși.

feriți-vă de complicații

Mortalitatea Diabetul ocupă locul al treilea - după bolile cardiovasculare și cancerul. Dar este mult mai „atenție“ decât multe dintre cele 30.000 de boli, menite uman, cum ar fi cancerul :., infarct miocardic, SIDA, etc, deși este uneori găsit printre forma DZID insidios „galop“. Prin urmare, în condiții adecvate, (repet - există o insulină bună, glucometru, benzi de testare) și de control continuu vă permite să trăiască o viață activă și lung. Acestea fiind spuse, am împărțit dezvoltarea IDDM uneori și în funcție de acesta a încercat să determine impactul acesteia asupra sănătății umane.

Pentru pacienții cu diabet zaharat insulino-dependent perioadă mai grea patra cu vârste cuprinse între 60 și 80 de ani între, atunci când există o nevoie urgentă pentru gestionarea zilnică a diabetului în tranziția la terapie intensiva cu insulina Humalog (una dintre principalele condiții) sub controlul glucozei din sânge de cel puțin 4-5 ori pe zi.

În cazul în care persoana medie poate fi una sau mai multe boli, este un diabetic cu experiența în a patra perioadă de un întreg buchet. Prin urmare, este direct implicat în tratamentul pacientului trebuie să ia mulți specialiști îngust - un cardiolog, nefrolog, oftalmolog, urolog, chirurg, neurolog, gastroenterolog, dermatolog, un pneumolog, un otolaringolog și chiar un psihiatru.

În această perioadă, principalele obiecte de control constant trebuie să devină mai întâi ochii, picioarele, rinichii, deoarece vasele acestor organisme afecteaza cel mai adesea diabet zaharat. Se va aprecia că atunci când riscul de a dezvolta diabet și infarct miocardic, coronare creste boala arterelor cu mai mult de 2 ori, boli de rinichi - de 17 ori, cangrenă a extremităților inferioare - de 20 de ori, orbire - de 25 de ori. Cu toate că un medic nu poate prezice calendarul specific cu diabet zaharat și ritmul de dezvoltare a unei boli.

Și în a patra perioadă, în ciuda limitărilor semnificative, este necesar să se practica în mod sistematic și exerciții de mers pe jos de lumină oportunități și încă o dată de mers pe jos în aer curat, și nu să stea toată ziua în apartament sau pe canapea uitam la televizor.

Cunoștințe - viață

Prin urmare, toate ar trebui să se aboneze la populare publicații medicale să știe mai multe despre propriul lor corp și acele boli care pot întâmpla.

Există ziare speciale cu diabet zaharat „diaNovosti“, care a deschis literalmente ochii la o mulțime de probleme legate de boli foarte complexe de zahăr.

A venit timpul să emită un „manual cu diabet zaharat“, scrisă în cadrul programului special. M-am uitat aproximativ zece cărți despre diabet și asigurați-vă că acestea sunt toate păcatele cu o singură față, iar pacientul necesită un set de acces cunoștințe necesare pentru a practica, într-un sens, un ghid practic pentru toate ocaziile de zi cu zi relația sa cu diabet zaharat.

sprijină pe deplin propunerea de a reveni la o dispoziție centralizată garantată de insulină și alte medicamente antidiabetice, precum și mijloacele de livrare a insulinei și a controlului glicemic prin bugetul federal.

Toate diabetici, cu excepția cazului contraindicat, se recomandă utilizarea de zi cu zi în timpul iernii până la 0,5 kg de fructe și legume în orice gătit, iar în vara numărul acestora va crește la aproximativ 1 kg, în funcție de conținutul lor de unități de pâine. Dacă aveți o grădină, este obligatoriu să se pe deplin „satura“ organismul cu vitamine poate fi mai consuma zilnic coacăze, agrișe, căpșuni, zmeură, pătrunjel, morcovi și așa mai departe. E., Alte componente biologic active, fibre și minerale.

Mulți diabetici restricționează în mod nejustificat consumul de cartofi, fructe de padure, sfecla, morcovi, mere și așa mai departe. E., Cu toate acestea sunt conținut relativ scăzut de carbohidrați.

După cum știți, cuvântul „boală“, „boala“ vine de la cuvântul „durere“. Cu toate acestea, unele dintre ele, cum ar fi diabetul zaharat, toată viața este fără durere. Oricare ar fi fost de zahăr în sânge - mare sau mică - pacientul nu simte durerea. Acesta este motivul pentru diabetici sunt mai predispusi decat alti pacienti care nu au îndeplinit recomandările medicilor, chiar și după sfârșitul școlile speciale.

Medic acest fenomen este numit „sindromul neglijare incapatanat“, ceea ce duce ulterior la rezultate tragice. Prin urmare, sfatul meu principal tinerilor diabetici: urmați cu strictețe recomandările medicilor și să învețe cum să gestioneze diabet zaharat. Și restul poate fi oameni normali și de a trăi o viață lungă și interesantă. La urma urmei, am trăit mai bine de 70 de ani diabet zaharat insulino-dependent fără „uman“ insulină, fără metru, fără benzi de testare, fără stilouri injecție, nici de construcții școli diabetici și literatura. Trebuie, de asemenea, prezența tot ceea ce Dumnezeu însuși a ordonat să aibă o lungă viață plină de 70 de ani sau mai mult.

Preparat de Constantin Puzakov

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru