Rularea de diabet (note diabetici)

Rularea de diabet (note diabetici)Yuri Fedulov a participat la etapa de la Moscova a tortei olimpice (2004). Acesta se distinge prin un singur lucru: el are diabet

Yuri Fedulov a participat la etapa de la Moscova a tortei olimpice (2004). Din ceilalți alergători (inclusiv maratoane) în vârstă de 43 de ani, inginer de la Moscova distinge un singur lucru: el a fost grav bolnav. lui diabetul zaharat, o boala care medicina modernă nu este în măsură să câștige. Yuri Fedulova nu este mulțumit cu viața consumatorului umil insulină, El a început să se lupte cu diabet singur. Și a obținut un mare succes. Astăzi vă vom da cuvântul persoanei care nu este predată bolii. ia bastonul

Am căzut bolnav

Cum a început totul și cum aproape peste.

oh diabet Eu știu din copilărie, cât mai multe rude pe liniile paterne și materne suferă de această boală, iar unii dintre ei boala a dus la moarte.

În ciuda eredității rău, m-am gândit, și nu au permis ca să umple lista trist de diabetici dependenți de insulină și, prin urmare, nu a făcut nici un efort pentru a se asigura că acest lucru nu sa întâmplat. Extrem de absorbit de grăsime și dulce, inclusiv în combinație cu alcool, care, mai ales în timpul tineretului studențesc, să-l puneți blând, nu sunt de înaltă calitate.

În vara anului 1993 am avut primele simptome ale diabetului zaharat: mirosul respirației acetonă și zahăr în urină, urinare frecventă pe timp de noapte in timpul somnului. Până în primăvara anului 1995 pierderea în greutate a fost de 34 kg (a scăzut de la 105 până la 71 kg), și este mai aproape de Anul Nou a început și crampe picior frisoane insuportabile.

La medic, am întrebat abia la sfârșitul lunii octombrie 1996. Rezultatele testelor de laborator efectuate în clinica din comunitate, medicii au confirmat ipoteza: ea diabetul zaharat.

După încercări zadarnice de a utiliza o varietate de tablete, am fost în cele din urmă transferat la categoria diabetici insulino-dependent și a început să se injunghie 18 și 10 unități "lung" insulină și 6 unități de trei ori pe zi "scurt" insulină. Cu toate acestea, această terapie nu este dat un succes tangibil, motiv pentru care în august 1997, a trebuit să meargă la spital, în cazul în care doza a fost ajustată "lung" insulină (16 și 10 unități, doza "scurt" insulină a rămas neschimbată) și la dieta spital a fost stabilizată valorile zahărului din sânge, care a persistat pe tot parcursul zilei, la un nivel de 6-8,5 mmol / l, acetonă și zahăr în urină au dispărut (extract medical). A fost recomandat să mă transfere la stilou.

Beneficiile spitalizării nu a fost de ajuns, de îndată ce mă întorc la o viață normală ca cele mai bune medici a venit la nimic. nivelul de zahăr din sânge a început să crească din nou, au existat acetonă și zahăr în urină, în plus, o lună mai târziu a pierdut complet potență, care nu este atât de departe (astfel încât cetățenii să facă totul la timp, nu trageți până la ultimul). Toate acest lucru sa întâmplat în mare parte din cauza malnutriției, ca și diabet zaharat insulino-dependent ar trebui să mănânce de șase ori pe zi, în loc de trei, așa cum am făcut-o, dar a fost găsit doar atunci când am luat mânerul la matusa ei, doctorul. Am instalat o nouă doză "lung" insulină (10 și 10 unități), și m-am simțit mai bine.

Cu toate acestea, funcțiile motorii au fost sever limitate (am umblat ca un om bătrân) și nu au fost recuperate, pe timp de noapte se simt puternic picioarele reci și crampe abdominale. Greutate 71 kg cu înălțimea de 190 cm. Coșmar! În cuvintele bilele în munca celebre pentru copii: "Că dureri picioare, coada cade". Ei bine, cel puțin se întindă și să moară. Ei bine, că memoria nu este refuzat.

Și apoi mi-am adus aminte că atunci când am fost implicat în canotaj și obținerea de relief după o schi rară fond în perioada de vârf a bolii.

"Ce se întâmplă dacă?" - M-am gândit și a cumpărat o bicicletă, pentru că o dată angajat, de exemplu, jogging nu are puterea sau fizice sau morale (ce patrundere atunci cand bate vantul).

Primele excursii pe teren ma condus la o bucurie de nedescris. Am cronometrat pe autostrada Iaroslavl, astfel încât aproape câine de viață nu au nici scoarță și vocea interioară a spus: "Mogem!"

Evenimentul a avut loc în aprilie 1998

Oh, sport, esti un vindecator ...

I etapă. Aprilie 1998 - iunie 1999 În cazul în care nu a fost o bicicletă?!

Acesta este începutul și perioada de ciclism fascinație intensă. Clasele sunt deținute chiar și în timpul iernii, rezultând într-o primă biciclete a fost complet rupt, și am fost ca un tânăr normal (greutate a devenit 84-86 kg), care a dat chiar mai puțini ani decât este de fapt.

Etapa II. Iunie 1999 - august 1999 de criză ori. nu face "rack".

Cel mai rau timp posibil in noua mea cariera. Pierderea posibilitatea de a fi angajat în bicicleta din cauza defalcare sa prematură, nu a putut găsi imediat un înlocuitor pentru el. Am încercat să meargă la și de la locul de muncă (45 de minute și 45 de minute acolo înapoi), dar schimbarea a fost inadecvat. A început să crească în greutate (a ajuns la 96 kg), a înotat nivelul de zahar din sange. Iar nivelul de dimineață a fost normal. Motivul a fost că, atunci când creșterea în greutate corporală necesară pentru a crește doza "lung" Insulina atât dimineața și seara. Dar am luat o cale diferită. Am decis să curgă.

etapa III. August 1999 - decembrie 1999 ar trebui să fie ceva de făcut. Exit una - a alerga.

Cariera timpurie la distanță alergător. Într-un timp scurt (aproximativ 2 luni) a fost atins nivelul fizic Fedulova la 25 de ani. Până în octombrie, am fost capabil de a rula non-stop aproximativ 2,5 h pe teren accidentat. În acest moment, am observat că un exercițiu serios compensează chiar și un nivel foarte ridicat de zahăr din sânge (19-23 unități), care sa datorat nu la doza de greutate corespunzătoare "lung" insulină și consumul nemăsurat în al doilea sochnikov micul dejun. Ca urmare a nivelurilor de glucoza efort fizic intens a scazut la interval normal (4,5-10 mmol / l), în care atunci când zahărul inițial relief înalt a avut loc în 15-20 de minute de la începerea cursului. În plus, în cazul în care formarea (un astfel de eveniment nu poate fi numit altfel) a efectuat o oră după cină, înainte de ultima masă, apariția foarte mare de atac hipoglicemiant, nivelul de zahăr din sânge scade la 1,5-2 mmol / l (sentimentele). Era neplăcut, dar am colecta voință într-un pumn, și mai mult pentru a încetini, a ținut să fie difuzate. După aproximativ 10-15 minute atacul a fost oprit, creșterea bruscă a zahărului din sânge observate. măsurare Prima a arătat 3,5-7,5 mmol / l. Atunci nu a fost până la analiza situației. Am vrut să scap de sentimente neplăcute, pentru a rula la casa, pentru a mânca și de a merge la culcare.

Etapa IV. Decembrie 1999. - iulie 2001

Schi! Numai schi !!! Trecerea la sistemele de injecție flexibile. Sport - mijloace radicale în sângele excesului de glucoză, care apare după beție și gluttony.

A fost apoi că am avut o pasiune pentru schi, care nu merge atât de departe. echipamente si accesorii pentru superfirmennye, stapanita patinaj curs au fost achiziționate. Clasele sunt deținute în fiecare zi. niveluri ridicate de zahar compensate de chiar mai repede. Acest lucru se întâmplă din cauza unei sarcini grele, și datorită recuperării emoționale. Sa observat că, chiar și cu un conținut ridicat de zahăr (15-18 mmol / l), ca urmare a unor motive inexplicabile ar putea veni un atac de hipoglicemie. Acesta a fost în timpul formării de schi lung efectuate după masa de prânz și înainte de cină (de la 10 la 13 ore), după aproximativ 30 de minute ar putea ușor "tryahanut"Mai ales atunci când nivelul de dimineață de zahăr a fost de aproximativ 4,5-6 mmol / l, injecție dimineața "lung" și "scurt" Insulina nu au fost separate în timp, în cazul în care cursurile au avut loc mai devreme de 1,5 ore după masa de prânz, și a început într-un ritm rapid.

În timpul iernii - schi, în vara - o bicicletă. Pentru mine este cel mai bun medicament.

Până la începutul verii 2001, sa "fier" cal-am putea petrece 3-4 ore, hard disk pe autostradă, mișună bulgări, rădăcini, suișuri și coborâșuri, mergând de la brusc apar în calea de copaci, care se încadrează în bălți, speriindu opinia sa de oameni de mers pe jos în parc. Descoperirea, care apoi am facut cel mai ma surprins cel mai mult: clasa de biciclete, indiferent de cât timp, la ce rata și în condițiile în care pot fi efectuate, nu să începem. Nici căderea și nici prejudiciul nu ma opresc în căutarea mea pentru perfecțiunea fizică. Acesta a fost în acest moment "noi" la cererea explicită a medicului-matusa oprit cracare în a doua micul dejun de biscuiți dulci și doză crescută "lung" 16-18 unități de insulină înainte de dimineața și noaptea de 12-14 unități și, în general, au adoptat un circuit de injecție flexibil, care determină starea de sănătate (sau nu bolnav de gripă) modul de viață (sau fac sport nr), intensitatea puterii de (zgomotoase în timpul sărbătorilor și alte dozare injectabile abuz depinde de durata de trecere specii evenimente alimente consumate și cantitățile de băut) consumate. Această perioadă este marcată de prima experiență, folosind exerciții ca un mijloc de a restabili, după o perioadă de utilizare nemăsurat de alcool și de dulce.

Și sa întâmplat acest lucru. După abuzul excesiv de alcool și produse de cofetărie cu aniversarea de 10 ani "firma mama" M-am simțit uscăciune tot mai mare a gurii. Lucrurile au ajuns în punctul în care respirație, prin pasajele nazale devin dificile. Și în procesul de lăcomiei, am făcut două injecții de 8 unități "aktropid" cu 3 interval chasa. Rezultatul a fost zero. Dar 20 km de schi, a trecut într-un ritm bun, vreme bună voie, erodate nu numai hamei, dar zahărul suplimentar. măsurătorile ulterioare au arătat un nivel de 0% în urină (benzi de testare pentru sânge apoi a fugit), adică, pe baza analogiei anterioare, nivelul de zahăr din sânge a fost mai mică de 7,5 mmol / l. Cu toate acestea, astfel de teste nu sunt recomandate pentru persoanele neinstruite.

V pas. Iulie 2001 - 26 aprilie 2002 un nou hobby. Ajunge! stat "foame musculare".

Am schiuri cu role - un nou hobby.

Schi pe roți - un foarte interesant, dar dificil de făcut. Schiorii-profesioniști în sprijinul off-sezon, cu ajutorul lor, nivelul lor tehnic, și nu mai mult. Dar cât de multe emoții cauze care înconjoară un om de mers pe jos, în vara "schi" pe trotuar!



Așa că am vpryagsya în mod corespunzător. La o lună după începerea claselor a avut loc la 20 km, două - la aproximativ 30 km. Volumul de încărcare săptămânală a fost după cum urmează: 10 km - 4 ori nedelyu- 20 km - de 2 ori pe nedelyu- aproximativ 30 km - 1 săptămânale (distanțele măsurate în timpul distanței de trecere).

Rularea s-au retras în fundal. Pe teren - până la prima ninsoare de echilibru au fost doar schiuri cu role. Prinderea lor, am observat că debutul prea bruscă de exercițiu, la un nivel normal de zahăr din sânge 15-20 de minute au condus la o ușoară atacuri, care au trebuit să lupte în mișcare greu și agresiv înainte, sau la stat, aproape de atac. cursurile de dimineață de ieșire condiții ca similare pe formarea de schi descris mai sus, de multe ori a dus la 20-30 de minute la convulsii. (Mai târziu, la o analiză mai atentă, acest fenomen a fost observat în timpul jogging.)

Acesta a fost în această perioadă de timp I "Am alerga în sus" la stat "foame musculare". Prima dată - de schi (2 zile au trecut aproximativ 60 km pe prima zapada), a doua oară - scutere (aproximativ 33 km distanță). Ceea ce distinge starea "foame musculare" de la un atac de hipoglicemie, va fi descrisă în numărul următor. Efectele speciale nu sunt resimțite, cu excepția gripei obținut în scurt timp. putere suplimentară nu a fost, cu toate acestea, în ambele cazuri, după restul de 10 minute, am putea merge (și a trebuit să merg aproximativ 30 de minute), și a venit - nu a murit. A doua zi, a continuat calm mișcarea sa la înălțimi sportive. Sezonul de iarnă a fost mototolită din cauza gripei și o cantitate mică de zăpadă care sa topit la începutul lunii martie. Gripa ruleaza greu, dar după ce temperatura a devenit normală, mi-am revenit foarte repede și a zburat deja pe schiuri în mod normal, după 2 zile. Deplasament săptămână de schi a fost după cum urmează: 15 km - 5 ori pe săptămână (accident vascular cerebral patinaj) - 25 km - 1 săptămână (accident vascular cerebral patinaj) - 30 km - 1 săptămânal (accident vascular cerebral clasic). Aceasta a contribuit la recuperarea rapida a exercitiilor fizice regulate.

Etapa VI. 27 aprilie - 12 octombrie 2002 Vizita în Italia și Grecia. secetă de vară și de probleme de producție. Sport combinat cu fumatul, sub caldura verii, fum și stres nervos. O nouă percepție a lumii. Experiența primul maraton. "măgar roz dreamboat".

Acum primele lucruri mai întâi.

Din Italia și Grecia poate vorbi la nesfârșit. Reverența pentru măreția vechii greci și romani, am din copilărie. Dar, înainte de a citi paleste văzut. De îndată ce am fost la Roma, el a devenit imediat o parte a acestuia (aproximativ Atena, eu spun același lucru). Privind la lucrările mâinilor omenești, să devină conștienți de fragilitatea lumii.

Aici, la Roma, am dat seama că totul - lucruri mici în viață, și o vizită la Atena mai mult mi-a aprobat în acest aviz, și am decis că ar trebui să încercăm să nu ia la inima problemele de azi, realitatea noastră.

Călătorii între Italia și Grecia a fost o vară uscată greu plin de încercări și necazuri. Pentru a scapa de stres, care rezultă din conducerea brainless fostului meu prieten și șef curent, am început să fumez. Cu toate acestea, exercitarea nu a oprit, chiar și în zilele de fum puternice ale orașului, cauzate de incendiile de turbă. Fumatul, destul de ciudat, nu a afectat nivelul de fitness. Acesta a dat doar un impuls pentru reapariția spasme nocturne ale piciorului. Chiar și o creștere a dozei de injecție aktropid a crescut cu 9 unități, cel mai probabil cauzată de condițiile meteorologice extreme din vara 2002

În același timp, "activitatea de producție" într-un mod de urgență ma dus de două ori aproape să leșin și amețit: a trebuit să rămână "producere" mai întâi la 22 de ore, iar după două zile și 24 de ore, fără posibilitatea de a mânca și pinprick (zahăr a ajuns la 28 mmol / l). Dar, spre surprinderea mea, în ambele cazuri, raspunsul la stres a fost stins repede "gimnastică chineză", Pe care el ma învățat tanti doctor, iar nivelul de zahăr din sânge în dimineața a fost adus la 11,5 mmol / l doză aktropid 10 unități și în cele din urmă compensate până la sfârșitul următoarei zile, cu ajutorul injectii cu insulina cu doze de căldură uzuale (18 și 14 - "lung" și 3 x 9 - "scurt") Și durata obișnuită și ritmul de jogging. Da, mișcarea - asta e viata.

Am renunțat la fumat, din acest motiv (și eu, în general, numai bălăcit). În Grecia, nu m-am dus doar la "pentru a atinge" și "vedea"Dar, verifica-te, rulează un adevărat maraton legendar - distanță de orașul Marathon la Atena.

Cursa a avut loc 08 octombrie 2002 am pregătit totul și krossovki- speciale și forma în culorile steagului național și cu inscripții corespunzătoare în limba rusă - toate trebuie să vadă că reprezentantul Rusia- și conduce un sac special pentru alimente și suc, pe care numai o piedica - și un aparat de fotografiat pentru a captura un eseu fotografie mic. Efectuat a avut totul în afară de mine.

Am vrut să curgă în triumful Atena. Dar ignoranta a terenului, de căldură de 30 de grade și, cel mai important de zece zile pauză în sport, în colaborare cu încălcări modul sport nu au voie să efectueze planul său prin intermediul. De ce? Deoarece aproximativ 22-25 km, eu încă fugit, iar restul distanței parcurse. A renunțat pentru că am înțeles: eu nu mai pot. Temându-se de un atac de hipoglicemie în timpul părții de pietoni, a mâncat fructe și lapte cu pâine biscuit decât judecând după apariția uscăciune a gurii, a ridicat nivelul de zahăr din sânge, dar mersul pe jos prelungit într-un ritm strans anulat complet acest proces negativ. Nimic nu rămâne decât oboseală. Tot drumul a luat 6 ore și 30 de minute, din care 2,5 ore - alerga, 4 ore - mersul pe jos.

Acest fapt este confirmat în mod indirect presupunerea mea: pentru a obține o scădere a nivelului de zahar din sange cu ajutorul mers pe jos, trebuie să meargă la distanță într-un ritm bun. De ce o confirmare indirectă? Pentru prea mult timp, a trebuit să merg, și gura uscată pot fi cauzate de deshidratare. La urma urmei, starea generală înainte de terminarea termen a fost aproape de starea "foame musculare"Care se caracterizează prin includerea și deshidratare. Înainte de asta am avut experiența unei distanțe lungi la un conținut ridicat de zahăr, și a adus la același rezultat ca și atunci când rulează. Atunci când trece printr-un raport de distanță uniformă de 8 km timp de mers pe jos în timp de funcționare avansat mai puțin de 1: 2. La raporturi mai mici (de exemplu, 1: 3, deși la o distanță de 5 km) a avut nici un efect. Eligibilitatea de ieșire necesită studii suplimentare în diferite condiții.

Cu contrarietate am aruncat sedinta foto eseu. Ce sa întâmplat va rămâne ca o amintire a lui încrederea în sine.

încercare nereușită a dat nastere unui vis Fedulova al unui turneu mondial atlet diabetici cu bicicleta pe mai multe continente.

Revenind la evenimente Atena. În penultima zi a șederii sale în Grecia nu a reușit să repete cursa. Având un minim de lucruri, să nu fie distras de sedinta foto, am ajuns la un pic mai mult decât obiectivul de 4,5 ore - rula Clasic Marathon pe pista istorică.

Etapa VII. "Tur de patru orașe". Când m-am întors din Grecia, m-am gândit: "Și, în cazul în care se execută similare efectuate în "trei Rimah"La Moscova, Istanbul și orașul etern?" Adăugarea de a le-au cucerit distanță în Grecia, vom obține "un tur de patru orașe".

Acum, lista ce distanța parcursă în acest tur.

Atena - a descris deja mai sus maraton clasic. Moscova - pe perimetrul dintâi "ax Camera Collegiate". Cursa a avut loc 24 noiembrie 2002 a început pe Semionov Square, apoi executați pe străzile Izmailovo ax Schimbării arbore Bogorodsky arbore, arbore Deer Sokolnichesky arbore, arbore Suschevsky, arbore Butyrsky, arbore georgian, Presnensky Val, de-a lungul promenadei de la "Luzhniki"Și apoi de-a lungul "Luzhniki" și Khamovnichesky arbore la Embankment Frunze, etc - la podul pietonal, podul și parcul până la Shabolovka pe axul Serpuhovskoy prin Avtozavodskii punte către instanțele proletare, și acolo de-a lungul Rogozhskoe, Zolotorozhsky și arbori spital Semenovski, terminat în Semionov Square. Întreaga călătorie a luat 5 ore și 45 de minute. Pe parcursul rulării pentru a alimenta glucoza. Nivelul de zahăr din sânge după termen a fost de 5,6 mmol / l.

Istanbul - de-a lungul meterezele orașului și pe malurile Bosforului la Marmara la Marea Neagră. În jurul cetății rulează 06 ianuarie 2003 Ran timp de 1 oră 50 de minute.

Pe malurile Bosforului - 07 ianuarie 2003 Ran de la mare la mare, 4 ore și 32 minute.

Roma - cursa in jurul meterezelor - 2 ore 45 de minute.

Căldură de la Forumul, prin poarta "piramidă" pe autostrada "Strada Columbus" la Ostia pe coasta Mării Tireniene - 4 ore și 15 minute.

De la Forumul prin poarta San Sebastiano pe Appia la Mormantul lui Cecilia Metella și înapoi la Forum - 1 oră 50 de minute.

Etapa VIII. Sezonul de vară 2003 Sezonul de iarnă 2003/2004

Sezonul de vară 2003 nu a fost foarte mare succes. Am vrut să o plimbare cu bicicleta în jurul valorii de Moscova, pe autostrada A-107 (pentru "betonke") - 335 km. Nu sa întâmplat din cauza alergii pe care am pentru nicotină. Faptul este că facilitățile noastre de producție prin procură. În timp ce am găsit antidotul, vara este încheiat. Noi transferam acest feat în viitor. Dar iarna sa dovedit a fi un succes. Programul de schi este pe deplin pus în aplicare.

Deja în luna martie, am decis să se testeze pe programul olimpic de schi. Cu toate acestea, mi-e dor de vreme, și a trebuit să ia ultima cursa de noroi de foraj.

Următoarele distanțele au fost rezolvate în 6 zile: 30 km - 15 km clasic hodom- - konkovym- 30 km - duble (15 km "patina" + 15 clasice) - 15 km - 20 km klassika- - "patina"- 10 km - 50 km klassika- - "patina" (4 ore 32 minute).

Timp de reperat la numai 50 km. La această etapă de pregătire a existat o problemă: un program strict pentru a trece intervalul menționat mai sus.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru