Insulina Pompa: uita-te Practica (partea 1)

Insulina Pompa: uita-te Practica (partea 1)In fiecare cateva zile vom publica capitole dintr-o carte nouă de Mihail Zuev de insulină, "Pompa de insulină: uita-te Practica". Autor - nivel de experți Dr., expert în resuscitare și de oameni din 2010 cu diabet de tip L.A.D.A. și folosind o pompă de insulină. Citiți împreună cu noi!

[00] Pe locuri! Atenție! Marsh!

(Gata!) Ceea ce ma determinat să scriu această carte

Niciodată să nu spui „niciodată“. Dar, pentru un motiv sau altul mi-am spus - „niciodata“. A spus în 1997, când a spune la revedere de la medicina clinica, mi se părea, HA întotdeauna.

„Dacă vrei să faci pe Dumnezeu râde - spune-i despre planurile tale“ (nota -. Proverb spaniol). Întoarcerea mea la medicament a fost neașteptată. M-am dus vigoare în resuscitare, și înapoi - la pacienții a căror stare de urgență au necesitat spitalizare în separarea unității de terapie intensivă.

În luna noiembrie a anului 2010 la bordul zborului Tokyo - Moscova, care a durat aproximativ 10 ore, mi-am dat seama - am un tablou clinic în curs de dezvoltare foarte rapid de cetoacidoză diabetică acută. Și acum, scopul meu principal pentru urmatoarea ora șapte - nu să cadă în ketoatsidoticheskaya care până în momentul în care trenul de aterizare atinge banda de linie aeroportul Domodedovo. Am fost capabil să-și îndeplinească misiunea cea mai importantă. Și chiar și pentru a obține în mintea la recepțieRestul picior al spitalului. În timp ce am fost dus sus la unitatea de terapie intensiva, am fost încă mai încearcă să shutit.

- Dar, băieți, lasă-mă să ghicesc - ce am acum zahăr? Douăzeci și patru?

- Gura închisă, coleg, - murmură un medic în vârstă, care mergea lângă targa. - Mai mult. Și glicozilata - zece. Fraieri!

Gluma a fost de peste. Și cine, dacă nu mă, a fost să înțeleagă. La urma urmei, nu am fost un student sărac. Dimpotrivă - în cazul în care nu se tripleze în psihiatrie, aș fi absolvit cu onoruri. Și Endocrinologie am fost „excelent“. În mod ironic, ma învățat endocrinologie în timp ce încă foarte tânără și încă foarte proaspăt profesor bunicilor. El a luat-mă diferențiate compensate, iar prima întrebare a fost biletul ... diabet!

După externare, o săptămână mai târziu, am fost în picioare pe patch-uri în fața lobby-ul spitalului. A fost la sfârșitul lunii noiembrie, care se încadrează lapoviță. Am tremurat, slăbit, mult mai subțire. Gândurile erau confuzi. Viața se întoarse spre partea întunecată din mine. Și nu era o exagerare. Era adevărat. Dar a existat un alt adevăr: viața a continuat. A fost necesar să se efectueze un inventar intern și trece mai departe.

Deci, ce am ajuns la sumbru seara noiembrie său în vârstă de patruzeci și opt de ani? În pasive: insulino-dependent diabet zaharat decompensat L.A.D.A.-tip și deja încep de complicații tardive, dintre care numai invaliditate si deces. Activele: determinarea de a scăpa de această frică, și - să trăiască, să nu existe.

Ce ar trebui să fac? - Doar un singur lucru: acțiunea-in-TVA!



Trei zile au fost petrecute la cursul de băuturi răcoritoare Diabetologie. O altă săptămână - pe proring de fosti colegi si telefonice volatile Concilia pe „ce să facă“. Nici una, nici alta nu mi-a adus satisfacție. Opiniile au fost multe diferențe - și chiar mai mult. Alte două săptămâni m-am dus la doctor. vizite Scenariul a fost întotdeauna la fel. La început, am vorbit despre durerea lui. Apoi am primit răspuns s-au dat flux verbal „pe acest subiect.“ Apoi am deschis incognito și am spus - băieții, iar acum sa toate la fel, dar jargonul normal ca un coleg coleg. Expresia entității colective și teplelo grustnelo simultan. Ei bine, trebuie să ia în considerare carbohidrați. Ei bine, cu doze de ultrascurt și joc prelungit de insulină. Ei bine ... si apoi - la fel de norocos. Ce mă întrebi? - garanție?! Da, nu există garanții!

Aici am înțeles în cele din urmă (și acceptat!) Sensul cuvintelor înaripat al lui I. Ilf și Petrov: „Mântuirea înec - lucrarea mâinilor de înec“ Și am hotărât să meargă pe drumul lui. Modul meu este o tranziție timpurie la pompa de insulină și dezvoltarea practică în tot ceea ce se poate face pentru un om ca mine.

Acum, șase ani mai târziu, mă uit la ei grăsuț teanc de bancnote de teste de sânge asupra hemoglobinei glicozilate. 5,6, 5,2, 4, 9, 4,6, 5,0% ... Acum mă trezesc dimineața, și dacă nivelurile glicemiei à jeun peste 5,4 mmol / l, am crispa cu neplăcere - pentru că asta, ai ghinion ar dura cu precizie.

Toți acești șase ani (șase ani, este, printre altele, mai mult de 2000 de zile), am ține un jurnal de introspecție. Am dezvoltat propria forma unui jurnal, cel mai convenabil pentru analiză tactică și strategică a acțiunilor mele. Nu a ratat o singură valoare a citirilor metru - astăzi sunt mai de 20 000. Nu este, nu lipsește o singură doză de insulină sau de o masă (!). În domeniile, el este plin de meuetichete.

Dezvoltarea complicațiilor tardive ale diabetului zaharat este mai întâi regresat și apoi a dispărut cu totul. acuitatea vizuală în ambii ochi, încă o dată a revenit la cel legitim, de neuropatie diabetică a fost plecat. Rezistenta fizica din nou - în anii tinereții sale. Eu trăiesc, muncesc și joacă în vechi, bogat și intens, ritmul.

Da, eu nu sunt un endocrinolog și diabetolog. I - resuscitator. Dar eu nu cred că specialitatea mea medicala Diabet mult mai ușor. Da, am doar un singur pacient - Eu sunt. Dar, cu acest pacient, am petrecut șase ani la datorie în jurul ceasului șapte zile pe săptămână, vacante si vacante.

Acest lucru, printre altele, mai mult de 52 500 oră. Dacă luăm lungimea de doctor care lucrează zi 6 ore, iar durata săptămânii de lucru - timp de 5 zile, atât de multe ore de medic regulat ridica timp de 36 de ani. Cred că acest lucru este o experiență clinică bună.

Am compensat pentru diabet zaharat lor dependenți de insulină, folosind o pompă de insulină. Știu cum să o fac dreapta. Și, cel mai important, eu sunt capabil să-l facă în practică. Vreau să - știi cum, și de fapt, au fost în măsură să compenseze pentru diabet folosind o pompă de insulină. De aceea, de aceea am scris cartea mea.

Autor: Mihail Zuev
"Pompa de insulină: uita-te Practica"
© 2016. Publicat sub licență Creative Commons «atribuire» ( «atribuire») 4.0 mondial
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru