Cu diabet zaharat în vacanță. Cum pentru a evita problemele, dacă aveți de gând să călătorească

Fiecare dintre noi, dragii mei diabetici, merg mai devreme sau mai târziu în vacanță. Și mai plăcut este, probabil, nimic. Mie personal imi place doar soare, mare, vederi frumoase, și mai ales capacitatea de a utiliza bagajul acumulat de lene.

Dar diabet zaharat - un mod de viață, care forțează să se pregătească pentru restul foarte atent.



Astăzi vreau să împărtășesc cu voi un mic memento de călători cu diabet zaharat. Nu respingerea și să spunem că știm cu toții acest lucru. Crede-mă, dacă nu verificați lista, asigurați-vă că pentru a uita ceva.

Te sfătuiesc să imprimați sau laminat, de fiecare dată când merge în vacanță, du-te peste listă și vezi dacă ai făcut totul corect.

Diabetul și Wellness:

  1. Pregătirea. Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră despre călătoria viitoare. Vorbeste despre unde te duci, modul în care doriți să vă relaxați, a verifica ceea ce se poate și ce nu se poate. Asigurați-vă toate vaccinurile necesare. Ia dublu stocul de medicamente (inclusiv insulina), adresați-vă medicului dumneavoastră pentru a scrie un raport medical cu privire la starea de boala, este de dorit ca referința a fost în limba engleză. Încercați să învețe cât mai mult posibil despre țara în care aveți de gând să se odihnească. În cazul în care și ce fel de asistență medicală va fi în măsură să furnizeze în caz de forță majoră.
  2. Colectăm valize. Separat pe o bucată de hârtie, scrie numele și numărul de telefon al medicului dumneavoastră, să facă o listă de medicamente și regulile lor de admitere. Medicamente și alte elemente esențiale, păstrați întotdeauna la tine. Nu le lăsați la fundul unei valize mari. Fă un pic de bani „stash“, în cazul în care medicația din anumite motive să se deterioreze sau de capăt, pentru banii pe care le puteți cumpăra de la farmacie local. Dacă sunteți suferă de hipoglicemie, păstrați în buzunar o bucată de zahăr sau bomboane dulce.
  3. La stația. Când călătoriți în străinătate, autobuzul, trenul sau avionul - asigurați-vă că pentru a monitoriza serviciul pe care le transporta cu tine orice medicamente. Consult, ce medicamente pot fi transportate și ceea ce nu se poate.
  4. injectii cu insulina. Injecțiile trebuie să facă tot timpul, și în planul ei au o diferență fundamentală - presiunea, astfel încât înainte să formați insulina în seringă, fluxul de aer în flaconul de insulină va trebui să taie de două ori, în caz contrar, acul se poate sări afară și te-a rănit. Temperatura optimă de depozitare a insulinei de la 0 .. + 25 ° C, în orice caz, nu se congela și nu se supraîncălzi insulina, evita lumina solară directă. turiștii ruși uita adesea ca soluție de insulină în compartimentul de bagaje, în cazul în care temperatura ajunge la minus marca. Aclimatizarea și diferența de fus orar necesita injectii pacient la fiecare 4 ore pana cand organismul se obisnuieste cu noul regim.
  5. Ai grijă de picioare. Luați două perechi de pantofi detașabile. Neaparat pantofi confortabile, care nu freca picioarele. Schimbarea pantofii la fel de des posibil, apoi vezicule și calusuri nu se tem. Nu purta sosete sintetice - numai bumbac! Păstrați un mic trusă de prim ajutor (iod, vată, bandă adezivă), în cazul în care picioarele încă frecat. Evitați pantofi deschise, dacă doriți să meargă pe nisip sau ajuta la stem stiu pentru aceste scopuri pot ridica și pantofi închis.
  6. Forța Majoră. Desigur, Doamne ferește, dar dacă acest lucru sa întâmplat - în primul rând, contactați Ambasada (numărul de telefon și coordonatele trebuie să fie scrise într-un notebook sau telefon mobil) Rusă, Crucea Roșie sau mergeți la cel mai apropiat centru medical. Zagotovte avans fraze standard, în limba locală, care va ajuta pentru a cere ajutor. De exemplu, acestea: „Am nevoie de ajutor“, „am diabet“, „Am nevoie de zahăr“.
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru