E timpul să se odihnească? Diabetul și climat cald

diabet și căldurăBună ziua, dragi cititori! Asta a decis să meargă cu familia să se relaxeze un pic. Și un motiv pentru acest lucru este excelent - Ziua Internațională a Femeii.

Apropo, toate frumoase jumătate, eu sincer vă felicit pentru această vacanță. Mi-aș dori în primul rând stabilitate și de stare bună de sănătate, fericire, personală și de familie, și, desigur, o stare de spirit bună în acea zi și pentru cel puțin întregul primăvara și vara.

Deci, familia tras să se odihnească în cazul în care mai cald. Mărturisesc sincer, urs foarte rău de căldură. Vara, în general, încerc să petrec cât mai mult timp posibil în conformitate cu aer condiționat. De aceea, vreau să vorbesc despre influența căldurii în diabetul zaharat.

Sper că aceste informații vor ajuta să se încălzească pe cei care sunt reci, dar care doresc să se relaxeze în țările calde, ca mine și familia mea, va fi foarte mult de bun venit.

temperatură înaltă și umiditate - asta e ceea ce ar trebui să se ferească de oameni cu boli cronice, și în primul rând cu diabet zaharat.

In caldura se produce deshidratare rapid și aproape imperceptibil, un sfat bun în această situație - bea multe lichide. Dar, în afară de soarele fierbinte, deshidratarea poate duce la niveluri ridicate de glucoză în sânge. Prin urmare, atunci când termometrul depășește limita, aveți nevoie pentru a controla foarte atent boala.

Diabetul și căldură

  1. fluid. Bea cat mai multa apa posibil - aceasta este principala băutură care se va satura organismul. Ele se potrivesc bine și sucuri, dar în cantități limitate. Puteți bea băuturi pentru sportivi cu cantități moderate de cofeina.
  2. exerciții. Sport și orice activitatea fizică (De exemplu, drumeții și trekking) ar trebui să fie mutat într-un timp mai fierbinte al zilei. Acest lucru se realizează cel mai bine în dimineața sau după ora cinci seara.
  3. glucoză. Cu cât temperatura, cu atât mai mult trebuie să faci un test de sânge pentru zahăr. In anotimpul cald esti la fel de risc pentru hipoglicemie și hiperglicemie.

Notă deshidratarea poate duce la supraîncălzirea și epuizarea de căldură.



Am oferi o listă de bază simptome de epuizare de căldură, care se manifestă la diabetici:

  • Leșinul și amețit
  • transpirație crescută
  • crampe musculare
  • Rece piele, lipicioasă
  • dureri de cap intense
  • cardiopalmus
  • Greață și vărsături

Ce ai face dacă deshidratarea sau accident vascular cerebral de căldură ai luat prin surprindere? În primul rând, o nevoie urgentă de a găsi un loc răcoros adecvat. Apoi satura organismul cu ratarea fluidelor și să caute asistență medicală de urgență.

Înainte de a pleca în vacanță, mai ales în străinătate, ar trebui să verificați cu operatorul de turism, precum și în ce condiții puteți obține de îngrijire medicală pentru pacienții cu diabet zaharat. În caz de deteriorare a sănătății, se referă la medici.

Ei bine, și cel mai periculos - insolatie, ea apare de obicei după epuizarea termică. Aceasta se manifestă o înroșire severă a pielii, o temperatură foarte ridicată, absența slabă sau completă transpirație sudoare, adesea însoțită de pierderea cunoștinței și convulsii puternice. Amanarea poate fi viața în pericol - suna imediat o ambulanță.

Și căldura este adesea răsfață insulina, benzi de testare si alte medicamente necesare diabetici. Pentru climat cald mai bine pentru a transporta un frigider portabil și unele rezerve de gheață.

Sper că ați luat în considerare sfaturile mele, astfel încât să puteți merge în condiții de siguranță în vacanță chiar acum. Dacă pentru un motiv oarecare nu există nici un fel - nici o problemă, de vară și de vacanța mult așteptată este doar în jurul valorii de colț!

Despre propolis in diabetul zaharat, citiți aici.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.hatedlet.ru